Yaşam

Ayşe Sarısayın’dan karışık bir hayat sözlüğü

Bir Kadar Roman aslında başarılı bir yazarın hayatına dokunan isimlerden oluşan karışık bir kelime dizisidir. Behçet Necatigil’in tertemiz hatırasından başlayarak şairin evine misafir olan yazarlar listesine giriyor, orta halli bir memur/yazar ailesinin mütevazı yaşam ve güzellik mücadelesini hayranlıkla okuyoruz.

Sonra hayatımıza başka yazarlar giriyor. Kâmuran Şipal’den Sait Faik’e, Adalet Ağaoğlu’ndan Siegfried Lenz’e aşina olduğumuz ya da hiç bilmediğimiz anılar, tanıklıklar, hayatlar.

“Sonra işte yaşlandım”

Gülten Akın’ın dediği gibi: O cümle bir roman kadar uzun / İşte ben ihtiyar.”Elinizdeki kitap “Eski Sokak’tan dünyaya uzanan bir harita. Şairler, yazarlar, yazarı yazar yapan dostlar… Hepsi haritanın bir noktasında bize gülümsüyor.

Sayfa: 376

Kitaptan bir bölümü sizlere sunuyoruz;

“Elimin dokunduğu, dokunduğu her belge beni ‘Eski Sokak’a’ götürüyor. Kömür faturaları, doğup büyüdüğüm ahşap evin oturma odası, eski bir çaydanlığın fokurdadığı ocağa, dinlerken uyuyakalmama. yanan kömürlerin çıtırtısına, önünde oturup geçenleri seyrederek günlerini geçiren felçli anneanneme, okul defterlerimizin boş sayfalarına not aldığın mısralara, sokağın aşağısındaki ilkokuluma, O sokakta olan her şey…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu