Haber

Başkan Altay: “Kırgızistan-Türkiye Kardeşliği Türk Dünyasının Kardeşliği İçin Çok Kıymetlidir”

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti. TDBB çatısı altında da özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çatısı altında Türk dünyasının kardeşliği için var gücüyle çalıştıklarını belirten Önder Altay, “Kırgızistan ve Türkiye’nin kardeşliği bizim için çok değerli ve önemlidir. tüm Türk dünyasının kardeşliğidir.” Önder Altay’ın sadece Türkiye ve Konya’da değil, tüm Türk dünyasında büyük emekler sarf ettiğini vurgulayan Büyükelçi Kazakbaev, “İnşallah bu asır, gelecek asır sadece Türkiye’nin değil, bütün Türk aleminin başına gelir. dünya.”

Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti.

Ziyarette bir konuşma yapan Büyükelçi Kazakbaev, amaçlarının iki ülke arasındaki kardeşlik ve dostluk bağlarını daha da pekiştirmek ve geliştirmek olduğunu belirtti. Lider Altay’ın sadece Türkiye’ye ve Konya’ya hizmet etmediğini, tüm Türk dünyasına büyük emekler verdiğini vurgulayan Kazakbaev, “Sizinle tanışmak bizim için büyük bir onur. Türk Dünyası Belediyeler Birliği başta olmak üzere uluslararası derneklerde görevleriniz var. Bu yüzyılın, gelecek yüzyılın sadece Türkiye için değil, tüm Türk dünyası için üretilmesini temenni ediyorum.”

“ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük katkılarıyla artık dünya siyaset sözlüğünde Türk Dünyası Devletleri Örgütü adıyla yeni bir Türk dünyasının uluslararası teşkilatının yer aldığına işaret eden Kazakbaev, “Hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Türk Dünyası Devletler Teşkilatı hayırlı olsun. Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Türkiye’nin 10 ilinde büyük bir afet yaşadık. Acil şifalar dilerim. Kırgızistan olarak her zaman yanınızda olmaya çalıştık. Kırgızistan, kardeş Türkiye’nin sevinçlerinde ve kederlerinde her zaman yanındadır. Yeni bir seçimden sağ çıktınız. Bunun için de tebrikler. Tüm Türk alemine hayırlı olsun. Başarılarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum” dedi.

“İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Önder Altay, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türk dünyasının kardeşliği için çok yoğun çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak Türk dünyası ve gönül coğrafyasındaki belediyelerin kardeşlik bağını artırmak için çalıştıklarını kaydeden Lider Altay, “Kırgızistan belediyeleri ile de çok yoğun bir faaliyetimiz var. Derneğimizde 400’ün üzerinde üyemiz var. Cumhurbaşkanımızın doğduğu şehir ile Kırgızistan Cumhurbaşkanının doğduğu şehrin ortasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Ayrıca Bişkek ile kardeş şehir protokolü imzalama kararlarımızı aldık. Bir an önce liderimizi Konya’da ağırlayarak kardeş şehir ilişkimizi pekiştirmek istiyoruz. Kırgızistan’ı da ziyaret ettim. Kardeşliğin, dostluğun telaffuzu dilde değil, kültürümüzün, dilimizin ve dinimizin ne kadar bir olduğuna şahit olduk. Türk devlerinin bir ucundaki Kırgızistan ile bu taraftaki Türkiye’nin kardeşliği, tüm Türk dünyasının kardeşliği için çok kıymetli ve değerlidir. İnşallah bağlarımızı birlikte geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu