Haber

Batman’daki Han Deresi hayalet ağlardan temizlendi

Halk arasında “hayalet ağ” olarak adlandırılan, deniz ve iç sularda unutulan veya terk edilen olta takımlarının temizliği için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında Han’da çalışma yürütüldü. Batman’ın Sason ilçesindeki dere.

Bakanlığın “Denizleri Terk Edilmiş Av Araçlarından Arındırma Projesi” de Han Deresi’nde uygulanıyor.

Üç uzmandan oluşan ekip tarafından yürütülen bir haftalık temizlik çalışmasında 50 kilograma yakın balık ağları toplandı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Han Çayı’nın hayalet avcısı araçlardan temizlenmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Bakanlığın yürüttüğü proje ile iç sularda da temizlik çalışmaları yapıldığını belirten Aydın, “Özellikle nesli tükenmekte olan türlerin korunması açısından bu çalışmalar çok önemli. İlimizde Batman Bantlı Çöpçü Balık da var. Kırmızı listede yer alıyor, amacımız vatandaşların suya bıraktıkları olta takımlarını temizlemek.” söz konusu.

Aydın, derenin yaklaşık 26 kilometrelik bölümünün hayalet ağlardan temizlendiğini belirterek, 2023 yılında da farklı bölgelerde temizlik çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu