Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında düştü

Günün ilk yarısında düşüş eğiliminde olan BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 65,23 puan azalarak saat 13:00 itibarıyla 7.795,66 puana geriledi. Toplam işlem hacmi 36,5 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,20, holding endeksi ise yüzde 0,60 kayıp yaşadı.

Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 2,32 ile sigorta olurken, en çok düşen ise yüzde 2,39 ile menkul kıymet yatırım ortaklıkları oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın bugünkü konuşması öncesinde küresel borsalarda yön arayışının sürdüğünü belirten analistler, Fed yetkililerinin açıklamaları ve Çin’den gelen verilerin fiyatlamayı zorlaştırdığını söyledi.

Dünya ekonomilerinin şahin politikaların sonuna yavaş yavaş yaklaştığını belirten analistler, merkez bankalarının enflasyona ilişkin endişelerinin devam etmesinin piyasalarda belirsizliğin güçlü kalmasına neden olduğunu belirtti.

Analistler öğleden sonra ülkede İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının yanı sıra ülkedeki haftalık para ve banka istatistiklerinin, Powell’ın ABD’deki konuşmasının ve haftalık işsizlik başvurularının yurt dışında takip edileceğini söylüyor. Teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.760 ve 7.700 seviyeleri güçlenerek 7.950 seviyeleri takip edilecek. 8.020 noktanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

dodurgahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu