Ekonomi

İsrail, Filistin’e sağlanan vergi fonlarını dondurmaya hazırlanıyor

İsrail merkezli The Jerusalem Post gazetesinin haberine göre Smotrich, bugün Başbakan Binyamin Netanyahu’ya gönderdiği mektupta Maliye Bakanlığı’nın bu ay Filistin yönetimine fon sağlamayacağını belirtti.

Bu adımın nedeninin Filistin yönetiminin Hamas’ın “eylemlerine mesafe koymayı uygun bulmaması” olduğunu savunan Smotrich, aksine Filistin yönetiminin Hamas’ın “eylemlerine destek beyan ettiğini” ifade etti. Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde İsrail’e karşı çaba sarf etti.

Maliye Bakanı ayrıca, Filistin yönetiminin eylemi gerçekleştirenlere destek vererek “vergi fonlarının İsrail Devleti ve vatandaşlarına karşı faaliyetleri finanse etmek için kullanıldığını” kanıtladığını iddia etti.

Hiçbir şey olmamış gibi davranamayacaklarını kaydeden Smotrich, “Maliye Bakanlığı’na bu ay para transferlerinin dondurulması yönünde talimat verdiğimi belirtmek isterim.”

Filistin Kurtuluş Örgütü ile 1994 yılında imzalanan Paris Ekonomik Protokolü uyarınca İsrail yönetimi, altındaFilistin yönetimi adına iki sınır kapısından vergi toplayarak ayda yaklaşık 190 milyon doları Filistin hazinesine aktarıyordu.

İsrail yönetimi, yaklaşık 2 yıldır Filistin yönetimi adına topladığı vergilerden kesinti yaparken, Filistin hükümeti de Kasım 2021’den bu yana memur maaşlarının tamamını ödeyemiyor.

kadinhaniajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu