Haber

Tolga Şardan’ın tutuklanmasına uluslararası örgütlerden tepki

18 Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Gazetecilikte Kadınlar Koalisyonu (CFWIJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Freedom House, Uluslararası Basın gibi uluslararası kuruluşlar da dahil olmak üzere medya özgürlüğü, ifade özgürlüğü, insan hakları ve gazetecilik kuruluşları Enstitü (IPI); Gazeteci Tolga Şardan’ın tutuklanmasına ilişkin ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, “Yetkililere Tolga Şardan’ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz” denilerek, “2 Kasım Uluslararası Gazetecilere Karşı İşlenen Suçların Cezasızlığıyla Mücadele Günü vesilesiyle, aşağıda imzası bulunan gruplar, Türkiye’deki yargının, gazetecilere karşı işlenen suçlardan sorumlu tutulmasını talep etmektedir. Kamuoyunu bilgilendiren gazetecileri cezalandırmak yerine ülkede basın özgürlüğünü ihlal edenler.” “yapar” ifadesi dahil edildi.

Açıklamada, Şardan’ın haberinin, Türkiye’nin adalet sistemindeki yolsuzluk iddialarını içeren bir dizi soruşturma raporunun sonuncusu olduğu ve kamuoyunun hukuki endişesi kapsamına girdiği vurgulanarak, tüm haberlere erişimin mahkeme tarafından engellendiği hatırlatıldı. emir.

‘Gazetecilik SUÇ DEĞİLDİR’

Açıklamada, Şardan hakkında “kamuoyunu yanıltıcı bilgi yaymak” suçundan soruşturma yürütüldüğü belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Bu konu ‘dezenformasyon kanunu’ adı verilen kanun kapsamında düzenleniyor, Ekim 2022’de yürürlüğe giren yasa. Kusurlu bulunanlar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. Dezenformasyon yasası, çıktığı günden bu yana en az 12 kez gazetecileri haberlerinden dolayı hedef almak için kullanıldı. Yetkililer sistematik kurumsal tacize son vermeli. Ülkedeki ifade özgürlüğü ve medya özgürlüğü de dahil olmak üzere Shardan ve diğer gazetecilerin haklarına saygı çerçevesinde, Türkiye’de keyfi olarak gözaltına alınan tüm gazetecilerle dayanışmamızı yineliyoruz. Gazetecilik suç değildir ve bir gazetecinin her dakikası yasal habercilik nedeniyle parmaklıklar ardında geçmektedir. gazetecilik faaliyetleri ifade ve basın özgürlüğünün ihlalidir, buna son verilmelidir.” (HABER MERKEZİ)

haberyazihan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu