Haber

Zaharova: Rusya Ortadoğu’daki çatışmaları azaltmak için gereken her şeyi yapıyor

Devlet kanalı Rossiya 1’e konuşan Mariya ZaharovaRusya’nın Ortadoğu geriliminin sona ermesi için her alanda gereken her şeyi yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu: Genel olarak, uluslararası platformlarda siyasi çalışmalar ve Birleşmiş Milletler (BM) platformunda lobi faaliyetleri dahil, küresel ölçekte şiddeti sona erdirmek ve gerilimi azaltmak için her şeyi yaptık.“dedi.

Rusya’nın amacı gerilimi azaltmak BM Güvenlik Konseyi karar taslağıgeliştirip sunduğunu hatırlatarak ZaharovaAncak kolektif Batı’nın, özellikle de Washington’un, Rusya’nın sunduğu karar taslağını ‘şiddete ve barışa son verilmesi çağrıları’ içerdiği gerekçesiyle engellediğini hatırlattı.

BM Güvenlik Konseyi yarın Filistin gündemiyle toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK)Filistin-İsrail çatışmasına ilişkin toplantının yarın yapılacağı açıklanırken, toplantı İsrail’in kara operasyonunu genişletmesinin ardından gerçekleştirilecek. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)tarafından talep edildiği öğrenildi.

Toplantı, Güvenlik Konseyi’ne başkanlık eden Brezilya Daimi Misyonu tarafından Ekim ayında duyuruldu. BAEİsrail’in Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonuna ilişkin çağrıda bulunan BM Güvenlik Konseyi’nin talep ettiği bildirildi. 30 Ekim PazartesiToplantının Türkiye saatiyle 22.00’de gerçekleşeceği bildirildi.

BAE, İsrail’in kara operasyonlarıyla ilgili olarak BMGK’yı acil toplantıya çağırdı

Konuya ilişkin açıklama BAE’nin BM misyonunun sosyal medya hesabından yapılırken acil bir toplantıyaKendisinin aradığı belirtildi.

İsrail ordusuDaha önce hava saldırılarını artıracağını ve kara operasyonlarını genişleteceğini açıklamıştı.

BMGK’deki son toplantı 25 Ekim’de ABD ve Rusya’nın yaptığı toplantıydı. İsrail-FilistinÇatışmaya ilişkin sundukları iki farklı karar tasarısı karşılıklı veto edildi.

Veto edilen ABD karar taslağında: Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği terör saldırıları şiddetle kınanıyor.“İsrail’in hukuki savunma hakkına sahip olduğuna dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu